ଗର୍ଭନଷ୍ଟ ପରେ ଜଣେ ମହିଳା ପୁଣି କେତେଦିନ ପରେ ଗର୍ଭବତୀ ହେବାର ସୌଭାଗ୍ୟ ଲାଭ କରିଥାନ୍ତି ?

ତେବେ ପ୍ରଥମେ ଯେତେ ବେଳେ ଏକ ନାରୀ ବିବାହ କରିଥାଏ ସେତେ ବେଳେ ତାର ପ୍ରଥମ ଇଚ୍ଛା ଥାଏ କି ସେ କେବେ ମା ହେବାର ସୁଖ ଅନୁଭବ କରିବ | ଆଉ ଯେତେ ବେଳେ ନାରୀ ଟିଏ ମା ହୋଇ ଯାଇଥାଏ ସେତେ ବେଳେ ସେ ଦୁନିଆଁ ର ସବୁ ସୁଖ ପ୍ରାପ୍ତି କରିଥାଏ ଅର୍ଥାତ ତାର ସ୍ୱପ୍ନ ସାକାର ହୋଇ ଯାଇଥାଏ | କିନ୍ତୁ ଗୋଟେ ନାରୀ ଯେତେ ବେଳେ ମା ହେବା ସୁଖରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇ ଥାଏ ସେତେ ବେଳେ ତା ଜୀବନ ଅଭିଶପ୍ତ ପାଲଟି ଯାଇଥାଏ |

ତେବେ ଗର୍ଭବତୀ ନହେବାର କାରଣ ଅନେକ ଥାଏ ତାହା ପୁରୁଷଙ୍କର ମଧ୍ୟ ସମସ୍ୟା ରହିଥାଏ ଏବଂ ମହିଳା ଙ୍କର ମଧ୍ୟ ସମସ୍ୟା ରହିଥାଏ ଏଥିରେ ଜଣଙ୍କୁ କେବଳ ଦୋଷ କେବେ ମଧ୍ୟ ଦିଆ ଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ | ଅନେକ ଙ୍କ କେସ ରେ ଗର୍ଭପାତ କରାଇବାରୁ ପୁନର୍ବାର ସେମାନେ ଗର୍ଭ ଧାରଣ କରି ପାରନ୍ତି ନାହିଁ |

 

କୌଣସି କାରଣ ଯୋଗୁଁ ମହିଳା ଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଗର୍ଭପାତ କରାଇବା ପାଇଁ ପଡିଥାଏ କିନ୍ତୁ ପରେ ପରେ ସେମାନେ ପୁନର୍ବାର ଗର୍ଭବତୀ ହେବା ପାଇଁ ଚାହିଁ ଥାଆନ୍ତି | ତେବେ ଅନେକ ଙ୍କ ମନରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଆସିଥାଏ କି ଜଣେ ଗର୍ଭପାତ କରାଇଲେ ସେ କଣ ପୁନର୍ବାର ଗର୍ଭବତୀ ହୋଇ ପାରିବ କି | କିନ୍ତୁ ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ କି ଗର୍ଭପାତ ପରେ ପୁନର୍ବାର ଗର୍ଭଧାରଣ କରିବାରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହୁଏ ନାହିଁ ଆଉ କିଛି ସପ୍ତାହ ଗର୍ଭପାତ ପରେ ଆପଣ ପୁନର୍ବାର ଗର୍ଭବତୀ ହୋଇପାରିବେ | କିନ୍ତୁ ତୁମର ଗର୍ଭଧାରଣ ପୁନର୍ବାର ନିର୍ଭର କରେ ଯେ ତୁମେ ଗର୍ଭପାତ ପୂର୍ବରୁ କେତେ ଦିନ ଗର୍ଭବତୀ ହୋଇଥିଲ |

ତେବେ ରୁତୁସ୍ରାବ ରୁ ଗର୍ଭପାତରୁ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ ଏବଂ ଋତୁଶ୍ରାବ ଶେଷ ହେବାର ପ୍ରାୟ 14 ଦିନ ପରେ, ଆପଣଙ୍କର ଅଣ୍ଡାଦାନ ବା ଡିମ୍ବାଣୁରୁ ଅଣ୍ଡା ମୁକ୍ତ ହୋଇଥାଏ | ତେଣୁ ଅଣ୍ଡା ଦାନର ଗୋଟିଏ ରୁ ଦୁଇ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିଲେ ଗର୍ଭବତୀ ହେବାର ଅଧିକ ସମ୍ଭାବନା ରହିଥାଏ | ବହୁ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଡାକ୍ତରମାନେ ଗର୍ଭପାତର 3 ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗର୍ଭଧାରଣ ନକରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେପରି କୌଣସି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ନାହିଁ | କିନ୍ତୁ ବେଳେବେଳେ ଗର୍ଭପାତ ପରେ, ପୁନର୍ବାର ଗର୍ଭଧାରଣ ସମୟରେ କିଛି ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ, ଯେପରିକି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଶିଶୁର ଜନ୍ମ କିମ୍ବା ଶିଶୁର ଓଜନ ବହୁତ କମ୍ | ଏଭଳି ସମସ୍ୟା ଗୁଡ଼ିକ ତୁମର ଗର୍ଭପାତ କିପରି ଘଟିଲା ତାହା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ |

 

ତେବେ ଗର୍ଭପାତ କରିବା ପରେ ତୁମକୁ ଯେତେ ବେଳେ ଲାଗିବ କି ତୁମେ ଶାରୀରିକ ଓ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ସୁସ୍ଥ ଅଛ ସେତେବେଳେ ପୁଣି ଗର୍ଭ ଧାରଣ କର | ଗର୍ଭପାତ ପରେ ପୁନର୍ବାର ଗର୍ଭବତୀ ହେବାର କିଛି ଲକ୍ଷଣ ରହିଛି ଯେମିତି କି ସ୍ତନ ଭାରି ଲାଗିବ, କିଛି ଖାଇବାରେ ଅସମର୍ଥତା, ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବା କିମ୍ବା ବାନ୍ତି, ଥକ୍କା ଅନୁଭବ କରିବା ଏବଂ ଅବଧି ବନ୍ଦ ହେବା |

ଗର୍ଭପାତ କରିବାର 2 ଉପାୟ :-
ଡାକ୍ତରୀ ଗର୍ଭପାତ :- ଗର୍ଭଧାରଣର ପ୍ରଥମ ମାସରେ ମେଡିକାଲ ଗର୍ଭପାତ କରାଯାଇପାରେ, ଏଥିରେ ଗର୍ଭରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଗର୍ଭସ୍ଥ ଶିଶୁ ଔଷଧ ବ୍ୟବହାର ଦ୍ୱାରା ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ | କିନ୍ତୁ ଔଷଧର ବ୍ୟବହାର ସହିତ ଗର୍ଭପାତ ହେତୁ ପୁନର୍ବାର ଗର୍ଭଧାରଣ ସମୟରେ କିଛି ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ ଯେପରିକି ଏକ୍ଟୋପିକ୍ ଗର୍ଭଧାରଣ , ଗର୍ଭପାତ, ଅତ୍ୟଧିକ କମ୍ ଓଜନ, ଅକାଳ ଜନ୍ମ ଶିଶୁ ଜନ୍ମ |

ସର୍ଜିକାଲ ଗର୍ଭପାତ :- ତେବେ ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ କି ସର୍ଜିକାଲ ଗର୍ଭପାତ ରେ ଗର୍ଭାଶୟ ଅପରେସନ ଦ୍ୱାରା ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ବେଳେ ବେଳେ ଗର୍ଭାଶୟ ରେ ଘା ମଧ୍ୟ ହୋଇଯାଏ | ଯାହା ଦ୍ୱାରା ପୁନର୍ବାର ଗର୍ଭ ଧାରଣ କରିବାରେ ଅସୁବିଧା ହୋଇଥାଏ, ତେଣୁ ଗର୍ଭପାତ ଯଦି କରନ୍ତି ତେବେ ଏହା ଲାଇସେନ୍ସ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରନ୍ତୁ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.