୫ ଫେବୃୟାରୀ (ମାଘ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା) ନିଶ୍ଚୟ କରନ୍ତୁ ଏହି ମହାଉପାୟ, ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଧନରବର୍ଷା କରିବେ,Magha Purnima 2023

ମାଘ ମାସର ଶେଷ ଦିନକୁ ମାଘ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା କୁହାଯାଏ। ଧାର୍ମିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଏହି ଦିନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଏଥର ମାଘ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା 5 ଫେବୃଆରୀ 2023, ବୁଧବାର ଦିନ ପଡୁଛି । ଚନ୍ଦ୍ରଦେବଙ୍କ ଉପାସନା ସହିତ ଏହି ଦିନ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ଦିନ ଚନ୍ଦ୍ର ନିଜର ଷୋହଳ କଳାରେ ସୌଭାୟମାନ ହୋଇ ଅମୃତ ବର୍ଷା କରିଥାନ୍ତି । ଏହାର ଅଂଶ ଗଛ, ନଦୀ, ଜଳାଶୟ ଏବଂ ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକରେ ମିଳିଥାଏ, ଏଥିପାଇଁ ଏଥିରେ ସବୁ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିବାର ଗୁଣ ଉତ୍ପନ ହୋଇଥାଏ । ବୈଦିକ ଜ୍ୟୋତିଷ ଅନୁଯାୟୀ, ମାଘ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ସ୍ନାନ, ଦାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ସୂର୍ୟ୍ୟ ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ରମା ଯୁକ୍ତ ଦୋଷରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ ।

ତେଣୁ, ଏହି ଦିନ ଗଙ୍ଗା ନଦୀରେ ସ୍ନାନ କରିବା ଉଚିତ୍, ଯଦି ଏହା ସମ୍ଭବ ହେଉନାହିଁ, ତେବେ ଘର ପାଣିରେ ଗଙ୍ଗାଜଳ ମିଶାଇ ଗାଧୋଇବା ଉଚିତ୍ ।ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଗଙ୍ଗାଜଳ ପିଇବା ଅର୍ଥାତ୍ ହାତ ପାପୁଲିରେ ଟିକେ ଗଙ୍ଗାଜଳ ନେଇ ପାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ପୁର୍ଣ୍ଣ୍ୟ ମିଳିଥାଏ । ମାଘି ପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ପୂଜାପାଠ କରି ଉପବାସ କରିବା ଉଚିତ୍ ।ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ପାପ ଦୂର ହୋଇଥାଏ ।

 

ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ମାଘ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ଦେବତାମାନେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ରୂପ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ଗଙ୍ଗାରେ ସ୍ନାନ କରିବା ପାଇଁ ଆସିଥାନ୍ତି । ତେଣୁ, ଏହି ତିଥିର ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ଧାର୍ମିକ ଗ୍ରନ୍ଥରେ କୁହାଯାଇଛି । ଯେଉଁ ଭକ୍ତମାନେ ତିର୍ଥରାଜ ପ୍ରାର୍ଥନାରେ ଏକ ମାସ ପାଇଁ କଳ୍ପବାସ କରନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କର ଉପବାସ ମାଘ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ଶେଷ ହୋଇଥାଏ ।

ମାଘି ପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ସମସ୍ତ କଳ୍ପବାସି ମାତା ଗଙ୍ଗାର ଆରତୀ ପୂଜା କରି ସାଧୁ ସନ୍ୟାସି ଏବଂ ବ୍ରାହ୍ମଣମାନଙ୍କୁ ଭୋଜନ ପ୍ରଦାନ କରିଥାନ୍ତି । ଅବଶିଷ୍ଟ ସାମଗ୍ରୀକୁ ଦାନ କରିବା ପରେ ଦେବୀ ଗଙ୍ଗା ତାଙ୍କୁ ପୁନର୍ବାର ଡାକିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରି ତାଙ୍କ ଘରକୁ ଫେରି ଯାଆନ୍ତି । କୁହାଯାଏ ଯେ ମାଘି ପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ବ୍ରହ୍ମ ମୁହୂର୍ତ ସମୟରେ ନଦୀରେ ଗାଧୋଇବା ଦ୍ୱାରା ରୋଗ ଦୂର ହୋଇଥାଏ। ଏହି ଦିନ ରାଶି ତେଲ ମଞ୍ଜି ଏବଂ କମ୍ବଳ ଦାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ନର୍କଲୋକରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ ।

ମାଘ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ କଣ କରିବେ କଣ ନକରିବେ –

 


ମାଘି ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ସକାଳେ ସ୍ନାନ କରିବା ପରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତୁ ।ପିତୃପୁରୁଷଙ୍କୁ ଶ୍ରାଦ୍ଧ ଦେବା ପରେ ଖାଦ୍ୟ, ପୋଷାକ, ରାଶି ତେଲ ମଞ୍ଜି, କମ୍ବଳ, ଗୁଡ,ଘିଅ, ଫଳ, ଅନ୍ନ ଇତ୍ୟାଦି ବ୍ରାହ୍ମଣମାନଙ୍କୁ ଦାନ କରନ୍ତୁ । ଏହି ଦିନ ଗୋ ଦାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ବିଶେଷ ଫଳ ମିଳିଥାଏ ।

ଏହି ଦିନ, ସମୟପୂର୍ବକ ଆଚରଣ କରି ଉପବାସ ପାଳନ କରନ୍ତୁ । ଦିନସାରା କିଛି ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଯଦି ଏହା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ, ଆପଣ ଏକ ସମୟରେ ଫଳ ସେବନ କରି ପାଇପାରିବେ ।
ଏହି ଦିନ ଉଚ୍ଚ ସ୍ୱରରେ କହିବା କିମ୍ବା କାହା ଉପରେ ରାଗିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଏହି ସମୟରେ ଘରର କଳହକୁ ଏଡାଇବା ଉଚିତ୍ । ଗରିବ ଏବଂ ଅସହାୟ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ୍ ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଘରର ଗୁରୁଜନ ମାନଙ୍କୁ ଅବମାନନା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ କାରଣ ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ପିତୃ ଦୋଷ ଲାଗିଥାଏ। ଏବଂ ଜୀବନରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଆସିଥାଏ ।ଏହି ଦିନ କଳା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏବଂ ନଖ ଓ ଛୁଟି କାଟନ୍ତୁ ନାହିଁ।ଏହାସହ ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କ ମନ, ବଚନ କିମ୍ବା କାର୍ଯ୍ୟ ଦ୍ୱାରା କେହି ଯେପରି ଅପମାନିତ ନ ହୁଅନ୍ତି । ଏହିପରି, ସମୟପୂର୍ବକ ଉପବାସ କରିବା ଦ୍ୱାରା ପୁର୍ଣ୍ଣ୍ୟ ଫଳ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ ।

ଧାର୍ମିକ ମହତ୍ତ୍ୱ :
ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ ମାଘ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ଦେବୀ ଦେବତା ମାନବ ରୂପ ଧାରଣ କରି ଗଙ୍ଗା ସ୍ନାନ କରନ୍ତି। ଏହି ଦିନ ଘରେ ସତ୍ୟନାରାୟଣ ପୂଜାପାଠ କରିବା ଶୁଭ ହୋଇଥାଏ। ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ଚନ୍ଦ୍ର ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଦେଖାଦେଇଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ଏହି ଦିନ କୌଣସି ନଦୀରେ ସ୍ନାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ସବୁ ପାପ କ୍ଷୟ ହୋଇଥାଏ ।ମାଘ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ସକାଳୁ ସ୍ନାନ କରିବା ପରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ପୂଜା କରିନ୍ତୁ। ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ପରେ ପିତୃପୁରୁଷୁ ତର୍ପଣ କରନ୍ତୁ। ତାପରେ କୌଣସି ଅସହାୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଭୋଜନ, କପଡା, କମ୍ବଲ, ତେଲ, ଗୁଡ, ଘିଅ, ଫଳ କିମ୍ବା ଅନ୍ନ ଆଦି ଦାନ କରନ୍ତୁ। ଆପଣ ସୁନା ରୂପା ମଧ୍ୟ ଦାନ କରିପାରିବେ। ଏହାଛଡା ଏହିଦିନ ଗାଈ ଦାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ବିଶେଷ ଲାଭ ମିଳିବ। ଏହାଛଡା ଏହିଦିନ କଳହରୁ ନିଜକୁ ନିବୃତ୍ତ ରଖନ୍ତୁ। ମାଘ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ବ୍ରତ ରଖିବା ଦ୍ୱାରା ପୂଣ୍ୟଫଳ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.