ମହା ଶିବରାତ୍ରୀ ଜାଗର ଦିନ ନନ୍ଦିଙ୍କ କାନରେ କହିଦିଅନ୍ତୁ ଏହି ମନ୍ତ୍ର,ସବୁ ଇଚ୍ଛା ପୁରଣ ହେବ odia SADHUBANI

ଆପଣ ବର୍ଷ ସାରା ପରିଶ୍ରମ କରୁଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କ ମନସ୍କାମନା ପୂରଣ ହେଉ ନାହିଁ, ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ ସଫଳ ମଧ୍ୟ ହେଉ ନାହିଁ | ବିବାହ ରେ ବାଧା ଆସୁଛି ଏହା ସହିତ ବ୍ୟବସାୟ ରେ ମଧ୍ୟ ବାଧା ଆସୁଛି ଏବଂ ବ୍ୟାପାର ଓ ପରୀକ୍ଷା ରେ ମଧ୍ୟ ବାଧା ଆସୁଛି | ତେବେ ଏହି ସବୁ ମନସ୍କାମନା ପୂରଣ ହେବ ଗୋଟିଏ ଛୋଟ ଉପାୟରେ ଏବଂ ଏହାପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱାସ ବାସ ସେହି ଉପାୟ ଟିକୁ ଆପଣ ବିଶ୍ୱାସ ର ସହ କରନ୍ତୁ |

ତେବେ ଆପଣ ଯେଉଁ ଶିବ ମନ୍ଦିର ଯାଆନ୍ତି ସେଠାରେ ସାମ୍ନାରେ ନନ୍ଦି ବସିଥାନ୍ତି, ଆପଣ ଦେଖି ଥିବେ ଆପଣଙ୍କ ମନରେ ଆସି ଥିବ କି ପ୍ରଭୁ ଶିବ ମନ୍ଦିର ରେ ନନ୍ଦି କାହିଁକି ଥାଆନ୍ତି |ପ୍ରଥମ କଥା ଏହାକି ସବୁ ଶିବ ମନ୍ଦିର ରେ ନନ୍ଦି ଅବଶ୍ୟ ଥାଆନ୍ତି ଏବଂ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଆପଣ ନନ୍ଦି କାନରେ ଯାହା ବି ଚୁପଚାପ ମାଗିବେ ତାହା ଶୀଘ୍ର ପୂରଣ ହୋଇ ଯିବ | ତେବେ ଏକ ମନ୍ତ୍ର ରହିଛି ଯାହା ମନସ୍କାମନା ସହ ମନ୍ତ୍ର ଟି କହିଲେ ଆପଣଙ୍କର ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ମନସ୍କାମନା ପୂରଣ ହୋଇ ଯିବ |

ନନ୍ଦି ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କର ପ୍ରମୁଖ ଗଣ କିପରି ହେଲେ :-

 

ସିଲାକ ମୁନି ଜଣେ ଥିଲେ ସେ ତପସ୍ୟା କରୁଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ଯେଉଁ ପିତୃଗଣ ଥିଲେ ସେମାନେ ଭାବିଲେ କି ଏପରି କଲେ ତାଙ୍କର ବଂଶ ଆଉ ଆଗକୁ ବଢିବ ନାହିଁ | ତେଣୁ ସେଥିପାଇଁ ସେମାନେ କହିଲେ ସିଲାକ ଆପଣ ଏପରି ପୁତ୍ର କୁ ଜନ୍ମ ଦିଅନ୍ତୁ ଯିଏ ଚିରଜୀବୀ ହୋଇ ଥିବ ଯାହାର ମୃତ୍ୟୁ ହେବ ନାହିଁ |

ଏଣୁ ସିଲାକ ମୁନୀ ଭଗବାନ ଇନ୍ଦ୍ର ଙ୍କୁ ପାର୍ଥନା କରି ପ୍ରସନ୍ନ କଲେ ଆଉ ଇନ୍ଦ୍ର ପ୍ରକଟ ହୋଇ ବରଦାନ ମାଗିବାକୁ କହିଲେ | ଏହାପରେ ସିଲାକ ମୁନୀ ଚିରଞ୍ଜିବି ପୁତ୍ର ଦେବା ପାଇଁ ବରଦାନ ମାଗିଲେ, ଇନ୍ଦ୍ର କହିଲେ ମୁଁ ଏପରି ବର ଦେଇ ପାରିବି ନାହିଁ ଆପଣ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କର ଉପାସନା କରନ୍ତୁ |

ଏହାପରେ ସିଲାକ ମୁନୀ ବହୁତ ବର୍ଷ ଧରି ଭଗବାନ ଶିବ ଙ୍କର ପାର୍ଥନା କରିଲେ ଏବଂ ଭଗବାନ ଶିବ ମୁନୀ ଙ୍କର କଠୋର ତପସ୍ୟା ଦେଖି ପ୍ରକଟ ହେଲେ ଏହାସହିତ ଚିରଞ୍ଜିବି ପୁତ୍ର ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବରଦାନ ଦେଲେ | ଏହାପରେ ସିଲାକ ମୁନୀ ଙ୍କୁ ଏକ ବାଳକ ପ୍ରାପ୍ତି ହେଲା ଯାହାର ନାମ ନନ୍ଦି ରଖାଗଲା |

ବଡ଼ ହେବା ପରେ ମିତ୍ର ଏବଂ ବରୁଣ ନାମରେ ଦୁଇ ମୁନୀ ସିଲାକ ମୁନୀ ଙ୍କ ଆଶ୍ରମ କୁ ଆସିଲେ | ସେମାନେ ନନ୍ଦି ଙ୍କୁ ଦେଖି ଭବିଷ୍ୟ ବାଣୀ କରି କହିଲେ ଯେ ନନ୍ଦି ଅଳ୍ପ ଆୟୁ ଅଟେ, ଯେଉଁ ବରଦାନ ତାଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇ ଥିଲା ତାହା ହେଲା ନାହିଁ | ଏହାପରେ ନନ୍ଦି ମୃତ୍ୟୁ କୁ ଜୟ କରିବା ପାଇଁ ମହାଦେବ ଙ୍କୁ ଆରାଧନ କଲେ ଏବଂ ପରେ ମହାଦେବ ପ୍ରସନ୍ନ ହୋଇ ନନ୍ଦି ଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁ ରୁ ମୁକ୍ତ କଲେ |

ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ଠାରୁ ଏହି ବର ନନ୍ଦି ପାଇକି ସେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ପାଖରେ ରହିଲେ ଆଉ ଶିବ ଙ୍କୁ କୁଆଡେ ଯିବାକୁ ହେଲେ ସେ ନନ୍ଦିଙ୍କ ପିଠିରେ ବସି ଯାଆନ୍ତି | ଏଣୁ ଏହି କାରଣ ରୁ ନନ୍ଦି ଭଗବାନ ଶିବ ଙ୍କର ବାହାନ ଅଟେ ଏବଂ ସାମ୍ନାରେ ରହି ଥାଏ | ତେବେ ଭଗବାନ ଙ୍କୁ କିଛି ମନସ୍କାମନା ଜଣାଇବାକୁ ହେଲେ ପ୍ରଥମେ ନନ୍ଦି ଙ୍କ କାନରେ କହିବାକୁ ପଡ଼ି ଥାଏ | ତେବେ ଏହି ବର୍ଷ ଶିବରାତ୍ରି 1 ମାର୍ଚ୍ଚ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ପଡ଼ିବ, ତ ଆପଣ ଏହି ଦିନ ଏହି ଛୋଟ ଉପାୟ କରନ୍ତୁ | ଉପାୟ ଟି ହେଉଛି ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ମନ୍ଦିର କୁ ଯାଇ ଶିବରାତ୍ରି ଦିନ ଆପଣ ଭଗବାନ ଶିବ ଙ୍କର ପୂଜା କରନ୍ତୁ |

ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ କ୍ଷୀର, ଦହି ଓ ଚିନି ଆଦିରେ ସ୍ନାନ କରାନ୍ତୁ ଏବଂ ଚାଉଳ, ଚନ୍ଦନ, ଫୁଲ, ବେଲପତ୍ର ଚଢାଇ ଏହାପରେ ଆଳତୀ କରନ୍ତୁ ଏହାପରେ ନନ୍ଦି ଆଗରେ ଏକ ଦୀପ ଜଳାନ୍ତୁ | ଏହାପରେ ନନ୍ଦି ଙ୍କ କାନରେ ମନସ୍କାମନା କହିବା ଆଗରୁ ଆପଣ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ଆଗରେ 3 ଥର ତାଳି ମାରନ୍ତୁ ଆଉ ଏହାପରେ ନନ୍ଦିଙ୍କ ସିଙ୍ଗ ଉପରେ ଆପଣଙ୍କ ତର୍ଜନୀ ଓ କନିଷ୍ଠା ଆଙ୍ଗୁଳି କୁ ଉପରେ ରଖିବେ | ଏହାପରେ ନନ୍ଦି ଙ୍କ କାନରେ ଏହି ମନ୍ତ୍ର ଟିକୁ କହି ଦେବେ, ମନ୍ତ୍ର ଟି ହେଉଛି ଓଁ ତତପୁରୁଷାୟେ ଵିଦମହେ ମହାଦେବାୟ ଧୀମହୀ ତନୋ ରୁଦ୍ରୟ ପ୍ରଚଦୟାତ | ଏହି ମନ୍ତ୍ର କୁ କହିବା ପରେ ଆପଣଙ୍କର ମନସ୍କାମନା ଧୀରେ ଧୀରେ ପୂରଣ ହୋଇ ଯିବ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.