lose belly – ଘରେ ବସି ବସି 7 ଦିନରେ କମାନ୍ତୁ ପେଟ | ପେଟ କମେଇବାର ସହଜ ଘରୋଇ ଉପଚାର |

ସାଙ୍ଗମାନେ ଭୁଲ ଖାଦ୍ୟପେୟ ଯୋଗୁଁ ପେଟରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ସମସ୍ୟା ଦେଖା ଦେଇଥାଏ।ଯେବେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିର ପେଟରେ ଗ୍ୟାସ ବା କବଜ ସମସ୍ୟା ଦେଖା ଦେଇଥାଏ ତ ସେ ଖଟା ହେକୁଡ଼ି ମାରିଥାଏ।ଛାତିର ଜଳନ ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ସେ ବହୁତ କଷ୍ଟ ସହିଥାଏ।

ଏପରି ହେବ ଦ୍ଵାରା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଭୋକ ଲାଗି ନଥାଏ ଓ ପେଟ ଠିକ ଭାବେ ସଫାହୋଇ ନଥାଏ।ସାଙ୍ଗମାନେ ଆଜି ମୁଁ ଆପଣ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏପରି ଏକ ଉପାୟ ନେଇ ଆସିଚି ଯାହାଦ୍ଵାରା ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ପେଟ ସମସ୍ୟା ଗୋଟିଏ ଥରରେ ମୂଳରୁ ଶେଷ କରିପାରିବେ।ତ ଚାଲନ୍ତୁ ଆରମ୍ଭ କରିବା ଆଜିର ଉପାୟ।

ଧନିଆ ବିହନ ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ ।ଏହାର ବ୍ୟବହାର କେବଳ ଆମ ଚର୍ମକୁ ବଢାଏ ନାହିଁ, ବରଂ ଓଜନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ପାଣିରେ ଫୁଟାଯାଇଥିବା ପୁରା ଧନିଆ ପିଇବାର ଅନେକ ଲାଭ ଅଛି। ଏଥିରେ ଥିବା ପୋଟାସିୟମ୍,

କ୍ୟାଲସିୟମ୍, ଭିଟାମିନ୍ ସି ଏବଂ ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍ ଆମ ଶରୀରକୁ ରୋଗରୁ ଦୂରେଇ ରଖେ।ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ, ଆପଣ ଧନିଆ ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ। ଏଥିପାଇଁ ଧନିଆ ମଞ୍ଜିକୁ ପାଣିରେ ପକାଇ ଫୁଟାନ୍ତୁ। ଯେତେବେଳେ ପାଣି ଅଧା ରହିଥାଏ, ଏହାକୁ ଫିଲ୍ଟର୍ କରନ୍ତୁ। ଏହି ପାଣି ପିଇଲେ ଓଜନ କମିଯାଏ। ଏହାକୁ ପ୍ରତିଦିନ ଦୁଇଥର ପିଅନ୍ତୁ। କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ।

ଧନିଆ ପାଣି ପିଇଲେ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ କମିଯାଏ, କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ଏହି ପାଣି ସହିତ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିଥାଏ। ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଉଚ୍ଚ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ଥାଏ ସେମାନେ ଏହାକୁ ଖାଇବା ଉଚିତ୍। ପେଟ ରୋଗ ପାଇଁ ଏକ ପାନିଆ। ଯେଉଁମାନଙ୍କର ପେଟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ଥାଏ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଧନିଆ ପାଣି ଉପକାରୀ । ଧନିଆ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ପେଟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ। ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଅମ୍ଳତା ସମସ୍ୟା ଥାଏ,।

ସେମାନେ ଧନିଆ ସହିତ ଜିରା, ଚା ପତ୍ର ଏବଂ ଚିନି ମିଶାଇ ଏହାକୁ ରାନ୍ଧିବା ଉଚିତ୍। ଏହି ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଅମ୍ଳତା ଦୂର ହୋଇଥାଏ। ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକରୋଗରେ ଧନିଆ ଜଳ ଆରାମ ଦେଇଥାଏ। ମଧୁମେହରେ ପୀଡିତ ଲୋକମାନେ ଏହାର ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ। ଏହାକୁ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତରେ ଇନସୁଲିନର ପରିମାଣ ଠିକ୍ ରହିଥାଏ,

ଯେଉଁ କାରଣ ରୁ ମଧୁମେହ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେ ରହିଥାଏ।ଆଖି କୁ ଆରାମ ଦିଏ ଯେଉଁ ମାନଙ୍କର ଆଖି ଜଳିବା କିମ୍ବା ଆଖି ଜଳିବାରେ ସମସ୍ୟା ଥାଏ, କିଛି ଧନିଆ ମଞ୍ଜି ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ କରି ପାଣି ରେ ଫୁଟାନ୍ତୁ। ଏହି ଜଳକୁ ଥଣ୍ଡା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଏକ ମୋଟା କପଡ଼ା ରେ ଫିଲ୍ଟର୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଆଖିରେ ଏହାର ଦୁଇ ବୁନ୍ଦା ପକାନ୍ତୁ। ଏହାଦ୍ୱାରା ଆରାମ ମିଳିବ। ଧନିଆ ହେଉଛି ଅବଧି ପାଇଁ ଔଷଧ। ଯେଉଁ ମହିଳା ମାନଙ୍କର ଅବଧି ସହିତ ଜଡିତ ସମସ୍ୟା ଥାଏ।

ଯଦି ଆମ ଲେଖାଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ତଳେ ଥିବା ମତାମତ ବକ୍ସରେ ଆମକୁ ମତାମତ ଦେଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଅନେକ ଲେଖା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିବୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.